برای نمایش بهتر وب سایت از ورژن جدید مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده نمایید.

دانلود ورژن جدید فایرفاکس دانلود ورژن جدید کروم
English فارسی

دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکیSchool of management and medical informatics

فهرست اصلی

معرفی دانشکده (معرفی، تاریخچه)

 

 

 

 معــــــرفی دانشکــــــده  :

           دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز با توجه به داشتن متخصصین در گروه های آموزشی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، فن آوری اطلاعات سلامت ، کتابدار ی و اطلاع رسانی پزشکی ، آمادگی خود را برای تاسیس دانشکده ای تحت عنوان دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی اعلام نمود.
این دانشکده پس از تصویب شورای عالی گسترش دانشگاهها در سال 1391، در محل ساختمان دانشکده بهداشت و تغذیه تاسیس و راه اندازی گردید و فعالیتهای آن به طور رسمی از فروردین سال 1392 با انتقال گروه های مدارک پزشکی (فن آوری اطلاعات سلامت) ، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی از دانشکده پیراپزشکی و گروه آموزشی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی از دانشکده بهداشت و تغذیه  آغاز گردید.
این دانشکده در حال حاضر شامل چهار گروه آموزشی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی،اقتصاد بهداشت، فناوری اطلاعات سلامت و کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی بوده که ، رشته های مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، سیاستگذاری سلامت و مدیریت اطلاعات سلامت در مقطع دکترای تخصصی (Ph.D) ، رشته های کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی ، انفورماتیک پزشکی، فن آوری اطلاعات سلامت، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، اقتصاد بهداشت و انفورماتیک پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و دوره MPH در دو رشته در گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی با نامهای مديريت بحران، بلايا، سوانح و حوادث و فوريتهاي پزشكي، مديريت و اصلاحات در نظام سلامت، و در گروه اقتصاد بهداشت رشته مديريت مالي سلامت.  و رشته های مدیریت خدمات بهداشتی درمانی ، فن آوری اطلاعات سلامت  در مقطع کارشناسی در آن دایر می باشد و یکی از دانشکده هایی است که می تواند نقش اساسی را در بهبود و ارتقای نظام مدیریتی حوزه سلامت ایفا نماید.

 

ساختار تشکیلاتی دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی


 ریاست دانشکده : آقای دکتر علیرضا محبوب اهری

       دانشکده مدیریت واطلاع رسانی پزشکی تبریز به عنوان یک مرکز علمی با هدف تربیت تخصص های بین رشته ای مورد نیاز در رده های اجرایی و مدیریتی تاسیس گردیده است. ما بر آنیم تا، باتکیه بر آموخته هایمان نه تنها بستر مناسبی برای آموزش فرزندان این مرز و بوم فراهم آوریم بلکه به عنوان یک الگوی مناسب مدیریت علمی، تجربه هایمان را در اختیار همکارانمان در دانشگاهها، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی قرار دهیم.
دانشکده حاضر با گردهم آوردن تخصصهای بین رشته ای مختلف تلاش خواهد کرد همگام با سیاست های  کلی نظام جمهوری اسلامی، خدمات و دستاوردهای خود را در حوزهای آموزش، پژوهش ، برنامه ریزی و تصمیم گیری  نظام سلامت مطابق با شیوه های نوین علمی در اختیار جامعه قرار دهد.

 

 معاون آموزشی دانشکده : خانم دکتر شیرین نصرت نژاد

اداره آموزش

      واحد اداري دانشكده مي باشد كه همه امور آموزشي مربوط به دانشجويان را از قبيل ثبت نام اوليه دانشجويان، انتخاب واحد، تنظيم كارتهاي دانشجويي، تنظيم برنامه هاي درسي، و دعوت مدرسين و تنظيم برنامه هاي امتحاني و ابلاغ به مدرسين مربوطه، انجام امور مربوط به حذف و اضافه و كنترل واحدهاي دانشجويان ، نظارت بر تشكيل مرتب كلاسها و دريافت گزارش غيبت در كلاس و اقدام برابر مقررات ، دريافت ريز نمرات و ارزيابي آن و كنترل نمرات دانشجويان و اعلام دانشجويان مشروط و دانشجويان ممتاز، اقدامات لازم به درخواست تجديد نظر دانشجويان، انجام امور مربوط به مرخصي تحصيلي، انصراف ازتحصيل، انتقال و جابجايي و تغيير رشته، مهمان دانشجويان، صدور گواهي هاي اشتغال به تحصيل براي دانشجويان، انجام امور مربوط به آمار ، معرفي دانشجويان به ساير دانشكده ها جهت تحصيل برخي از دروس، معرفي به تربيت بدني، ارائه فرم قرارداد حق التدريسي به اساتيد و جمع آوري مدارك و كنترل و ارسال آنها به آموزش كل، ارائه برگ تسويه حساب به دانشجويان و تحويل مدارك دانشجو جهت فارغ التحصيلي و انجام كليه امور مربوط به فارغ التحصيلي اعم از ثبت و كنترل ريزنمرات و تكميل فرمها و ضميمه نمودن مدارك  و معرفي جهت انجام طرح و معرفي به نظام وظيفه ، جواب گويي روزانه به دانشجويان دركليه مسائل آموزشي.

 

 معاون پژوهشی دانشکده : دکتر محمدهیوا عبدخدا

        معاونت تحقیقات و فناوری دانشکده جهت رونق بخشيدن، سروسامان دادن و هماهنگ کردن کليه امور مربوطه از جمله انجام  امور مربوط به تصویب و نظارت بر انجام طرحهای تحقیقاتی(پایان نامه ای، غیر پایان نامه ای، کاربردی و فناورانه)، تصویب و انجام کلیه مراحل دفاع  از پايان نامه های تحصیلات تکمیلی، تسهیل شرکت همکاران در کنگره ها و رخدادهای علمی ملی و بین المللی، نظارت بر عقد قراردادهای ارتباط با صنعت و ساير امور مربوط به پژوهش و فناوری بعنوان یک واحد مستقل در دانشکده ایجاد شده است. واحدهاي تحت نظارت معاونت تحقیقات و فناوری شامل مدیریت امور پژوهشی، واحد انفورماتیک، واحد علم سنجی،کارگروه غربالگری اخلاق، دفتر ارتباط با صنعت و نشر دانش، واحدکتابخانه، کمیته تحقیقات دانشجویی و سايت دانشجویان می باشد.

 

 گروه های آموزشی:

      گروه های آموزشی که با توجه به زمینه های تخصصی خود در حیطه های آموزشی ، پژوهشی ، مشاوره و ارتباط با نهادهای درون و برون سازمانی فعالیت می کند که این عبارتند از :

  1. گروه آموزشی مدیریت خدمات بهداشتی

  2. گروه آموزشی فن آوری اطلاعات سلامت

  3. کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی 

  4. اقتصاد سلامت 

 گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی:

     گروه  مدیریت خدمات بهداشتی درمانی اولین بار در سال 1384 متناسب با نیازهای جامعه و به همت جناب آقای دکتر رضا قلی وحیدی در بطن گروه آموزشی بهداشت عمومي و مديريت در دانشکده بهداشت و تغذیه  تاسیس گردیده و فعالیت خود را آغاز نمود به دنبال فراهم شدن امکانات لازم ، افزایش هیات علمی تمام وقت و نیاز سیستم سلامت در سال 1388، پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آغاز و همزمان با آن تمهیدات لازم برای راه اندازی مقطع دکترای تخصصی انجام و در نهایت در سال 1390 این گروه اقدام به پذیرش اولین دوره دکترای تخصصی نمود و در حال حاضر اين گروه در سطح كارشناسي ، كارشناسي ارشد و دکترای تخصصی به تربيت نيروي انساني متخصص و كارآمد اشتغال دارد . همچنین این گروه براساس مصوبه شورای گسترش وزارت بهداشت در سال 1390 ، از گروه آموزشی بهداشت عمومی و مدیریت دانشکده بهداشت و تغذیه تفکیک در سال 1391 با تشکیل دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی از دانشکده بهداشت و تغذیه منفک گردید. این گروه در سه حیطه آموزش (Education  )، پژوهش (Research  ) و خدمات (Service ) فعالیت می کند، در حیطه آموزشی این گروه در حال حاضر در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، کارشناسی ارشد رشته اقتصاد بهداشت، دکترای تخصصی رشته سیاستگذاری سلامت و دوره های MPH مدیریت مالی سلامت (برای اولین بار در کشور)و مدیریت و اطلاحات در نظام سلامت و مدیریت بحران و بلایا در سلامت به تربیت نیروی انسانی متخصص و کارامد اشتغال داشته و در حیطه پژوهش به تحقیق کاربردی و اصیل   جهت حل مشکلات جامعه و مردم و تسهیل مدیریت و بهبود کیفیت خدمات پرداخته  و در حیطه خدمات به ارائه خدمات مشاوره ای  و کارشناسی در جهت بهبود وضعیت پروژه های کاری در سازمانهای سلامت مبادرت می ورزد.

 

 گروه اقتصاد سلامت :

     گروه اقتصاد بهداشت دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، نخستین بار با عنوان گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشکده بهداشت وتغذیه راه اندازی شد. در سال 1396 با تفکیک از گروه آموزشی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی با عنوان جدید نام آن به اقتصاد بهداشت تغییر یافت به شکل یک گروه مستقل، پویاتر از گذشته در دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی ، قطب علوم بهداشتی کشور، به فعالیتهای آموزشی و پژوهشی خود ادامه می دهد. در حال حاضر در این گروه، رشته اقتصاد بهداشت و مقطع کارشناسی ارشد و مدیریت مالی در دوره MPH دانشجو پذیرفته می شود.  

 مأموریت

- همکاری با متخصصین نظام سلامت و ارائه مشاوره به دیگر گروهها و سازمانها برای بهبود عملکرد کل نظام سلامت
- مشارکت با WHO، EMRO ، UNICEF و دانشگاههای بین المللی برای فعالیتهای آموزشی و پژوهشی 


 اهداف

- یافتن گزینه های سیاستی جهت بهبود و ارتقاء نظام سلامت به ویژه برای جوامع آسیب پذیر
- دستیابی به روشهای کاربردی جهت افزایش اثربخشی و کارایی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی


 برنامه جامع پیشنهادی گروه اقتصاد بهداشت

- برقراری و توسعه ارتباطات بین المللی اعضای هیات علمی و دانشجویان با دانشگاههای  و سازمانهای معتبر
- برقراری و توسعه ارتباطات علمی اعضای هیات علمی و دانشجویان  با دانشگاههای علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی و سازمانهای ذیربط 
-  توانمند سازی اعضای هیات علمی از طریق شرکت در کنگره ها و کنفرانس ها و کارگاههای آموزشی در داخل و خارج کشور
- توسعه و گسترش ارتباط با صنعت از طریق برگزاری کارگاههای آموزشی , مشاور ه های حرفه ای و برگزاری دوره های آموزشی
- معرفی اعضای هیات علمی و گروه آموزشی به مجامع داخلی و بین المللی
- ارتقاء کیفیت آموزش و پژوهش در گروه
 - توسعه آمورشهای مجازی , الکترونیک و غیر حضوری
- سازماندهی و هدایت پایان نامه ها به سمت کاربردی شدن ( هدفمند کردن پژوهش ها ی گروه  به سمت نیازهای مدیریت سلامت کشور
- توسعه فضای فیزیکی گروه و تجهیز امکانات مناسب برای گروه
-   افزایش تعداد مقالات گروه با کیفیت مناسب

 
  

 گروه فناوری اطلاعات سلامت :

 

گروه فناوری اطلاعات سلامت (مدارک پزشکی سابق) فعاليت مستقل خود را از سال 1365 در دانشکده پيراپزشکي با آموزش دانشجويان رشته مدارک پزشکي در مقطع کارداني روزانه آغاز کرد و از سال 1371 در مقطع کاردانی شبانه نیز دانشجو پذیرفت.  از سال 1383 مقطع کاردانی حذف و در مقطع کارشناسي ناپيوسته مدارک پزشکي شروع به پذیرش دانشجو نمود که تا کنون نیز ادامه داشته است. از سال1388 در مقطع کارشناسي پيوسته فناوري اطلاعات سلامت واز سال 1390 در مقطع کارشناسی ارشد  پذیرش دانشجو انجام گردیده که تاکنون ادامه دارد.این گروه در راستای اهداف آموزشی، پژوهشی و اجرایی خویش  فعالیت میکند ، در حیطه آموزشی این گروه در حال حاضر در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد به تربیت نیروی انسانی متخصص و کارامد به منظور اداره کردن اطلاعات سلامت ازطريق بکارگيري تکنولوژي اطلاعات وارتباطات اشتغال داشته و در حیطه پژوهش به تحقیق در زمینه مدارک پزشکی و فناوری اطلاعات سلامت  پرداخته است و در حیطه اجرا به فعالیتهایی در جهت ارتقای نظام ملی اطلاعات سلامت و سایر فعالیت های مرتبط می پردازد. همچنین این گروه با تکیه بر توانمندیهای اعضای هیات علمی خود، علاوه بر رشته و مقاطع مزبور به دنبال راه اندازی رشته کارشناسی ارشد انفورماتیک پزشکی و دکترای تخصصی مدیریت اطلاعات سلامت نیز می باشد.
این گروه با توجه به تصمیم دانشگاه، از 17 اسفند ماه سال 91 به دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی انتقال یافته است.

 

 گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی  :

 

     گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکي فعاليتهای آموزشی و پژوهشی  خود را از سال 1373 با تلاشهای خانم روح انگیز اکرمی به عنوان اولین مدیر گروه رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی  در دانشکده پيراپزشکي دانشگاه علوم پزشکی تبریز و با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی روزانه در سالتحصیلی 74-75 آغاز کرد و متعاقباً  از سال-80 1379 نسبت به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی دوره شبانه اقدام نمود. پذیرش دانشجویان در سطح کارشناسی ارشد این رشته از سال 1384 به صورت یکسال در میان آغاز شد که تا سال 1388 به این منوال دانشجو می پذیرفت. از سال 1390  به بعد با تقویت بنیه علمی این گروه آموزشی و  افزایش ظرفیت پذیرش از 4  نفر به 8 نفر ، پذیرش دانشجو به صورت سالانه انجام شد
از سال1387 متعاقب سیاست وزارت بهداشت مبنی بر افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی، پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسي این رشته حذف و فعالیت گروه آموزشی در جهت آموزش سطح تحصیلات تکمیلی معطوف گردید.